preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Vladimir Nazor" Adžamovci

 > 3D svijet
 

 

3D za sve

3D je zaživio. Sviđalo se to nama ili ne, godinu dana od famoznog Avatara i predstavljanje 3D Blu-ray standarda 3D tehnologija nezaobilazno u svijetu televizora, a sve češće kuca na vrata korisnika osobnih računala i gamera…

Tek nedavno vidjeli smo prve 3D televizore s cijenom ispod 10 000 kuna, no trend sniženja cijena nastavit će se. Samsung, Philips, Panasonic, LG, Sony, a odnedavno i Sharp te Toshiba mame kupce 3D televizorima.

 

KAKO ZAPRAVO RADI 3D?

3D READY ILI 3D TV?

Naizgled slični, ova dva pojma odnose se na uređaje koji su u prvom slučaju sposobni prikazati 3D sliku, ali dolaze bez naočala, dok 3D TV dolaze i s jednim ili ponekad i dva para 3D naočala. Dakle kupite li 3D READY TV (ili monitor, projektor), ali ne i pripadajuće naočale, nećete moći gledati 3D filmove i igrati 3D igre.

Sljedeće logično pitanje koje se postavlja jest kako doći do 3D sadržaja.

Najbolji način je da imate 3D Blu-ray player ili PlayStation 3 s novim firmwareom te, naravno, 3D film, kojih postoji zanemariv broj.

 

Satelitski program još je jedan od načina dobivanja 3D slike. U svrhu smanjivanja potrebno bandwidtha, takav program emitira se u“normalnoj“ full HD rezoluciji, s ekranom podijeljenim na pola (po visini ili širini) koji istovremeno prikazuje sliku i za lijevo i za desno oko. Bez naočala to izgleda kao dvije identične slike, ali 3D televizor će izrezati te polovice i naizmjenično ih prikazati za lijevo i desno oko. Očit je nedostatak: takva 3D slika imat će upola manju rezoluciju od 3D Blu-ray filmova.

 

 

                                                                                  Autori:Bruno Akmačić i Klara Marinović


Pristupna točka

>>Logo naše škole
>>VIRTUALNA KNJIŽNICA

>>Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Oglasna ploča
Korisni linkovi
>>Dvije,tri o...

Vladimir Nazor rođen je 30. svibnja 1876. u Postirama na Braču. Na rodnome otoku polazio je pučku školu, u Splitu klasičnu gimnaziju s koje je prešao na sedmogodišnju realku, te maturirao 1894 godine. Studirao je prirodne znanosti, matematiku i fiziku u Grazu (Austrija) i jedan semestar u Zagrebu, a diplomirao 1902 godine. Počeo je raditi kao suplent u splitskoj gimnaziji, potom kao profesor u Zadru te od 1903. do 1918. godine u Istri (Pazin, Kopar i Kastav), koja je presudno obilježila njegovo stvaralaštvo. Dvije je godine u Zagrebu, a potom upravitelj dječjeg doma u Crikvenici, 1926. na Sušaku, ponovo u Crikvenici, a od 1931. opet u Zagrebu do umirovljenja 1933. Krajem 1942. odlazi s Ivanom Goranom Kovačićem u partizane. Obavljao je više političkih dužnosti u vrijeme i poslije rata (predsjednik ZAVNOH-a, predsjednik Sabora). Još 1919. godine postao je dopisni, a 1940. redovni član JAZU (Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti). Pisao je pjesme, prozu, kritike, eseje, feljtone i studije, prevodio i sastavljao antologije i školske udžbenike. Jedan je od najplodnijih i najpopularnijih naših međuratnih pisaca. Umro je u Zagrebu 19. lipnja 1949. Važnije su mu knjige:

Slavenske legende (Zadar, 1900.)Knjiga o kraljevima hrvatskijem (Zadar, 1904.)Veli Jože (Ljubljana, 1908.)Lirika (Zagreb, 1910.)Istarske priče (Zagreb, 1913.)Utva zlatokrila (Zagreb, 1916.)Medvjed Brundo (Zagreb, 1916.)Stoimena (Zagreb, 1916.)Priče iz djetinjstva (Zagreb, 1924.)Istarski gradovi (Zagreb, 1930.)Šarko (Zagreb, 1930.)Pastir Loda (Zagreb, 1939.)Zagrebačke novele (Zagreb, 1942.)Putopisi (Zagreb, 1942.)  

CMS za škole logo
Osnovna škola "Vladimir Nazor" Adžamovci / S. Radića 3, HR-35422 Adžamovci / www.os-vnazor-adzamovci.skole.hr / ured@os-vnazor-adzamovci.skole.hr
preskoči na navigaciju